menu
1 mei 2025

Interview met Ismay Wiggers

Ismay Wiggers is diëtist in de eerstelijnszorg en heeft sinds 2010 haar eigen diëtistenpraktijk “Diëtiek op maat”. Ze begeleidt voornamelijk mensen met diabetes, overgewicht, obesitas en daaraan gerelateerde ziektebeelden.

Ismay Wiggers kiest voor een nuchtere en toegankelijke benadering. Maatwerk, gedragsverandering, realisme en goede voorlichting vormen de kern van haar werk. Zoetstoffen zijn volgens haar geen probleem, zolang er duidelijkheid is over hun gebruik, maximale aanbevolen hoeveelheid en werking. "Uiteindelijk draait het erom dat het voor de cliënt een toegevoegde waarde heeft.”

Interview met Ismay Wiggers

Hoe bepaalt u het dieetadvies dat het beste bij een cliënt past?

Altijd op maat, dieetadvies is maatwerk. Geen mens is hetzelfde, dus het advies moet aansluiten op de situatie van de cliënt.

Welke rol spelen zoetstoffen in een dieetadvies en gezond voedingspatroon?

Ze kunnen een prima alternatief zijn voor suiker. Zeker bij mensen die moeten letten op hun bloedsuikerspiegel of calorie-inname, zoals cliënten met diabetes of overgewicht. Als iemand dan liever een light frisdrank drinkt dan een gewone, dan is dat een goede keuze.

Wat adviseert u mensen die willen minderen met suiker?

Afhankelijk van welk doel een client heeft, kan iets met zoetstoffen in plaats van suiker een goed alternatief zijn. Helemaal afbouwen hoeft niet altijd. Zoetstoffen kunnen veilig, mist met mate, worden genomen.

Zijn zoetstoffen zoals aspartaam, stevia en sucralose veilig?

Ja voor zover bekend wel. Je krijgt er zulke kleine hoeveelheden van binnen. Als we niet moeilijk doen over een paracetamol, waarom dan wel over een druppeltje zoetstof? De aanvaardbare dagelijkse inname (ADI) ligt zó hoog, dat je er niet zomaar overheen gaat.

Wat als cliënten wantrouwend zijn over zoetstoffen?

Suiker en zoetstoffen hebben beide voor-en nadelen. Hierin zal een cliënt zelf een afweging moeten maken op grond van de huidige beschikbare informatie. Wat ook meespeelt is het feit dat er verschil zit in energieleverende versus energieloze zoetstoffen, dat werkt verwarrend voor veel clienten. 

Zijn natuurlijke producten zoals honing of ahornsiroop beter dan kunstmatige zoetstoffen?

Niet per se. Het is maar welke doelen je nastreeft. Kies je voor bewerkt of onbewerkt, voor calorieën of liever geen calorieën?  

Sommige cliënten kiezen voor de “natuurlijke” Stevia. Ik vraag me af of dat terecht is. Stevia is dan wel gemaakt van een plantje, maar ook erg bewerkt. Maar als iemand daarvoor kiest, is dat natuurlijk prima.  

Wat is uw ervaring met cliënten die informatie halen van sociale media?

Door verschillende bronnen ontstaat verwarring en halen mensen vaak dingen door elkaar. Bijvoorbeeld dat koolhydraatarm eten altijd goed is, of dat zoetstoffen de bloedsuiker beïnvloeden. Dan geef ik uitleg en probeer ik de verwarring weg te nemen.

Hoe betrouwbaar vindt u het Kenniscentrum Zoetstoffen als informatiebron?

Ik ken het centrum goed en heb er vertrouwen in. Ik ken ook de mensen erachter. Toch verwijs ik cliënten er niet snel naartoe. Ik geef de uitleg liever zelf. Doordat ik zelf veel kennis heb over zoetstoffen, kan ik de cliënten zelf ook de uitleg geven.

Ziet u een toename in het gebruik van zoetstoffen?

Ja, je ziet steeds meer light en zero-producten in de supermarkt. Maar het is soms verwarrend. Light slaat niet altijd op de koolhydraten. En zero betekent niet altijd dat er weinig calorieën in zitten. Bijvoorbeeld bij xylitol

Tot slot, hoe blijft u zelf op de hoogte van ontwikkelingen rondom zoetstoffen?

Via productinformatie, congressen en mailingen. Maar eerlijk gezegd, er komt nu niet zo veel nieuws voorbij. Als er iets belangrijks speelt, hoor ik het wel.

Luister ook de podcast! In de podcast gaat diëtist Ismay Wiggers op zoek naar feitelijke antwoorden op vragen over zoetstoffen die ze regelmatig in haar praktijk hoort. Ze stelt ze aan wetenschapper Renger Witkamp.